Молоді актори форум-театру «Я тебе чую» протидіють булінгу
Останнім часом соц. мережі заполонила інформація про булінг у школах Запорізького регіону. Його осередки виникають в різних навчальних закладах. І ,на жаль, від цього ніхто не застрахований.
Протидіяти булінгу і попередити прояви насилля взялися молоді актори Форум-театру «Я тебе чую» , який три роки працює при ГО «Комунікаційний центр «Долоні» (Запорізька обласна бібліотека для юнацтва). Підлітки зібралися разом, обговорили тему. А потім студенти Анна Дахненко (ЗЕТК НУ “Запорізька політехніка”) та Данило Синиця (ЗМК НУ “Запорізька політехніка”) , використовуючи сучасний молодіжний сленг,написали сценарій про двох подруг-восьмикласниць – Кіру і Соню.
Вистава «Кіра». Про що йде мова? Дівчата приходять у нову компанію ровесників району, які збираються біля супермаркету “Сільпо”, спілкуються ,слухають музику, начебто все добре. Але, неочікувано, до компанії долучається новий лідер – Макс (Бах), який разом з ними навчається в одному класі і дуже подобається сором’язливій Соні. Він починає принижувати дівчат. Кіра розсердилася і збирається піти , а Соня, сказавши, що їй «тут подобається», кидає подругу,і з задоволенням залишається в компанії. Через декілька днів ображена Кіра повертається до гурту, щоб поговорити про те, що трапилося зі своєю подругою Сонею наодинці, але та за цей час стала більш сміливою і впевненою у собі. Вона, завдяки хамській підтримці однолітків, починає словесно нападати на колишню подружку і нарешті штовхає її. Дія зупиняється на піку конфлікту.
Що буде далі? Бійка між дівчатами? Що будуть робити інші? Як поступити героям вистави? Чому вони себе так поводять? Хто з них антагоніст, а хто протагоніст? Що можна було б змінити, щоб уникнути конфліктів? Чи треба терпіти прояви насилля? Як би ви себе поводили на місті персонажів? Що би ви їм порадили? Чи є у вас стратегія, яку можна апробувати і змінити хід вистави? – ці та багато інших питань задає глядачам джокер форум-театру Лариса Головко під час показів вистави «Кіра» в навчальних закладах області.
«Ми граємо одну виставу, але кожний раз показ буває різний, в залежності від аудиторії», – підмітила новенька актриса групи Анастасія Д.
Виставу вже подивились, обговорили та спробували самі розібратися в ситуації , підлітки обласного центру соціально-психологічної адаптації дітей Запорізької області, учні восьмого класу ЗОШ № 37 та молоді глядачі під час показу у Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва.
Який висновок? Всі юні учасники заходів мають свій погляд на події і пропонують свої шляхи вирішення конфліктів. Але в чому всі згодні, так це в тому, що булінг — це прояв нетерпимості до прав людини і форма насильства, де постраждати може будь-хто. Булінг суперечить таким базовим поняттями як толерантність, права людини, взаємоповага, тому не треба терпіти насилля самому і не можна порушувати права інших.
У школах від булінгу страждають як хлопці, так і дівчата. Жертвами цькування можуть стати навіть вчителі. Тому зараз група молодих акторів Форум- театру «Я тебе чую» почала працювати над виставою «На парі», де від приниження потерпають не тільки одногрупники, але і молодий учитель біології. Кожного тижня ідуть репетиції вистави у Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва. Змінився частково склад молодих акторів. Ця вистава грається у навчальних закладах вже не перший рік. Але і нині ця тема залишилась актуальна.
Робота з протидії насиллю продовжується!
Лариса Головко