Про це йшлося під час роботи науково-практичної конференції «Правові проблеми сучасної трансформації охорони здоров’я», яка 28 та 29 жовтня проходить у Запорізькому державному медичному університеті. Організаторами заходу виступили Запорізька обласна рада, Асоціація лікарів-організаторів охорони здоров’я, Запорізький державний медичний університет та обласна Асоціація правників України в Запорізькій області.
У роботі дводенної конференції взяли участь заступник голови обласної ради Владислав Куценко, голова комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Наталія Авраменко, голова комісії з питань законності, боротьби з корупцією, регламенту, депутатської діяльності та депутатської етики, прав людини, свободи слова та інформації Вячеслав Колесников, начальник управління юридичного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату Запорізької обласної ради Єгор Мороз, ректор Запорізького державного медичного університету Юрій Колесник, керівники комунальних некомерційних підприємств галузі охорони здоров’я, юристи та науковці з різних регіонів України.
Серед питань, винесених на обговорення — юридична відповідальність медичних працівників в контексті етико-правових засад взаємовідносин із пацієнтами, правові питання антикорупційної діяльності в закладах охорони здоров’я, правове регулювання державно-приватного партнерства у сфері охорони здоров’я, юридичні аспекти діяльності комунальних некомерційних підприємств у трансформаційний період тощо.
Заступник голови обласної ради Владислав Куценко відзначив актуальність заходу. На його переконання, надважливо, аби влада, юристи, лікарі та науковці спільно напрацьовували механізми розв’язання проблемних правових питань в медичній сфері:
— Сьогодні в питаннях медичного права, контролю якості медичного обслуговування, взаємодії лікарів з пацієнтами та керівників медустанов з органами влади між обласною радою та правоохоронцями є повне розуміння та налагоджена конструктивна співпраця. Водночас має місце неврегульованість правових відносин між комунальними медустановами та Національною службою здоров’я України. І цьому питанню нам слід приділити окрему увагу, — зазначив Владислав Куценко.
Насамперед йдеться про умови укладання договорів між НСЗУ та комунальними некомерційними підприємствами. За словами голови постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Наталії Авраменко, Національна служба здоров’я України систематично надсилає листи-попередження щодо затримки розрахунків за законтрактованими послугами, що ставить під загрозу терміни виплати зарплат медичним працівникам. Водночас відповідальність за це повністю покладається на керівників комунальних лікарень. Крім того, КНП позбавлені можливості вносити свої корективи до договорів з НСЗУ.
Запорізька обласна рада підготувала відповідне звернення до Міністерства охорони здоров’я України, НСЗУ та народних депутатів від Запорізької області, в якому наголошується на необхідності змін моделі правових відносин між КНП та Національною службою здоров’я України.
Серед інших питань учасники конференції також розглянули правові проблеми реалізації медичної реформи в Україні, питання забезпечення доступу до медичних послуг та захисту прав пацієнтів, попередження корупції в сфері охорони здоров’я, юридичної відповідальності за правопорушення у сфері охорони здоров’я.
Сьогодні учасники конференції «Правові проблеми сучасної трансформації охорони здоров’я» продовжують роботу. Зокрема заплановані такі теми: права медичних працівників, а також питання лікарського самоврядування, адаптація медичних установ до роботи у сучасних умовах, проблемні питання інтернатури й інші.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради