Запорозька
29/10/2021
Свекрухи та тещі – наші другі мами
Міжнародний День свекрухи та тещі святкується щорічно у четверту неділю жовтня. Він має оригінальну англійську назву Mother-In-Law Day, та вшановує жінку, котра народила кохання вашого життя. У США це свято є національним, проте не має офіційного статусу. В Україні відзначення цього дня розпочалось зовсім нещодавно, проте воно набуває популярності.
Витоки свята
Свято бере свій початок від 1934 року. Тоді, 5 березня, редактор однієї техаської газети, Джин Хоу, зазначив у своєму виданні, що було б чесно відзначати, окрім дня матері, також День тещі, бо вона є другою матір’ю. Офіційних підтверджень цій історії немає, проте сьогодні вона сприймається як достовірна.
Перші декілька років святкували в березні, пізніше перенесли дату на останню неділю жовтня. З часом почали вітати не тільки тещ, а й свекрух. В наші дні свято прийшло у країни Латинської Америки та Європи.
Теща зі свекрухою – необхідна складова великого родинного механізму, серце та мозок родини. Вони завжди поділяться своєю любов’ю, досвідом та мудрістю, підкажуть вихід з будь-якої ситуації.
Незважаючи на досить напружені взаємини між зятем і тещею або невісткою та свекрухою в багатьох родинах, треба розуміти, що мати коханої людини – частина сім’ї. Ця жінка прагнула віддати найкраще своїй дитині та виховувала її довгі роки. Навіть зараз, коли її малятко виросло, знайшло другу половинку, можливо має власних дітей, матір не припиняє допомагати й піклуватися. Розкривши душу, вона няньчить онуків і дає поради. Кожна матір прагне, щоб її діти були захищеними, незалежно від віку.
В багатьох родинах свекруха та теща дуже люблять зятя чи невістку, зберігають повагу до них та оберігають стосунки в родині. Іноді потрібні роки, щоб налагодити взаємини зі своєю «другою мамою». В інших випадках негайно встановлюється зв’язок: навідуйтесь, не забувайте телефонувати, піклуйтеся та приділяйте увагу. Коли діти здорові та щасливі у своїх стосунках, щасливими будуть і мами, їм залишається лише любити своїх дітей та отримувати любов у відповідь.
Привітайте маму рідної людини, навіть якщо ваші взаємини натягнуті або ви майже не спілкуєтесь. Свято – чудова можливість щирої бесіди, в результаті якої, можливо, любов розтопить лід.
Як святкувати
Чітких правил того, як відзначати цю дату, не існує, бо свято має неофіційний характер. У США у цей день заведено дарувати свекрухам та тещам листівки з щирими побажаннями й квіти та влаштовувати святкування у родинному колі.
Незалежно від близькості взаємин зі свекрухою/тещею, привітайте її. Навіть маленький жест уваги запам’ятається надовго: кімнатні рослини, домашні солодощі, предмети затишку та інтер’єру. Запропонуйте вашій «другій матері» піти до улюбленої кав’ярні чи на прогулянку, пригостивши смачною кавою. Можна запросити тещу або свекруху до торговельного центру, де ви матимете змогу провести час разом та купити саме те, що потрібно.
Пам’ятайте, що найдорожчий подарунок – це увага. Іноді достатньо лише обіймів або щирого компліменту. Проведіть час із матерями, готуючи спільну вечерю та слухаючи цікаві розповіді з минулого. Перегляньте у домашньому колі сімейні фото чи відео. Для свекрухи буде дуже приємно, якщо ви попросите її навчити вас робити те, в чому вона є професіоналом, – готувати за спеціальним рецептом, редагувати резюме, виступати на публіці, пересаджувати рослини тощо. Взагалі-то, зробити матір щасливою дуже просто!
Як жити дружно з матір’ю свого партнера
Серед свого оточення ви точно знайдете сім’ї, в яких іде тиха та неоголошена війна між свекрухою та невісткою. Або й не тиха.
З тещами-зятями простіше – мирне співіснування тут скоріше норма, аніж виняток. Чому так? Психолог Антоніна Наконечна каже, що таке виникає, бо свекруха і невістка – дві жінки, які мають абсолютно різні мотивації до одного конкретного чоловіка.
Для однієї це син, відповідно, про нього треба піклуватися, оберігати, турбуватися.
Для іншої це – чоловік. Як би не звучало, найперше чоловік потрібен жінці для задоволення – і сексуального, і емоційного, спільності поглядів, рухів, інтересів.
Свекрухи мають пам’ятати: для сина ти мама завжди, але жінка – не ти.
На жаль, дорослі люди часто плутають сім’ю дітей зі своєю власною. Насправді, сім’я – це чоловік, жінка і їхні діти. Але коли діти виростають, покидають батьківський дім, то перестають бути частиною батьківської сім’ї. Вони вже тепер близькі родичі, члени родини для батьків. Це вже дві окремі «держави».
Часто свекрухи кажуть: «Раніше він мені дзвонив щодня, все розповідав, ми на кухні вечорами пили чай і говорили про все. Зараз син телефонує раз на тиждень, забіжить на пів годинки на супчик і тікає. Я подарувала йому на день народження сорочку, а невістка сказала, що вона не того кольору, то він її не носить». Мати думає: «Це знецінення мене і неповага».
Психолог пояснює, що в такому випадку, підсвідомо мама транслює: «Я твоя жінка! Я твоя мама! Я твоя нянька і піклувальниця».
А її дорослий син це чоловік, який має емоційну прив’язаність до жінки. Не до матері, а до своєї жінки. Мати він жінкою не вважає.
Тому хлопчики легше йдуть з батьківської сім’ї, ніж дівчатка. Менше телефонують, менше спілкуються. Бо вони вже мають курс «в мене є жінка або наречена».
Якщо існує конфлікт між свекрухою і невісткою, кожній важливо задати іншій одне питання: чого ти хочеш? Чого тобі треба від цих «розборок», конфліктів? Чого ти добиваєшся? – радить сімейний психолог.
Мати часто намагається зберегти свій вплив на сина, жінка – навпаки, відгородитися, у своїй сім’ї.
Батьки мають пам’ятати, що діти – не бумеранги, а стріли. Їх треба відпускати від себе, це важливо, щоб уникнути травмування дитини.
Відрізняйте маніпуляції
Мами часто починають хворіти, коли сини одружуються. Це найпоширеніша маніпуляція серед батьків. Але часто жінки це роблять неусвідомлено. Це психосоматичне явище як спосіб маніпуляції і приближення об’єкта, що віддаляється.
Далі все залежить від внутрішнього стану дитини, якою маніпулюють. Можна покинути все і приїхати з іншого міста накрапати мамі корвалолу, а можна сказати: «Мамо, не хвилюйся, я зараз викличу тобі швидку». Або можу рекомендувати дітям «законектитися» з хорошими сусідами, які в разі чого будуть поруч та зможуть допомогти і оцінити ситуацію.
Часто мами-свекрухи можуть неусвідомлювано принижувати невісток: ти не так готуєш, не там стала, пересолила, не так ліжко застелила, не помила посуд, ще щось. Це теж не спеціально, а підсвідомо.
Зверніть увагу: свекруха в сім’ї лише до невістки прискіплива і чіпляється за дрібниці, чи це її риса характеру?
Якщо таки риса характеру – то не про ворожнечу з дружиною сина. Але якщо вона у світі до людей добра, лагідна і щира, а до невістки прискіплива, маємо психологічний неусвідомлюваний конфлікт.
Якщо свекруха до всіх однакова, а невістку все одно дратує, тоді питання до невістки: що у неї «вмикається», коли вона спілкується зі свекрухою? Що її бентежить у поведінці матері чоловіка?
Де живе мир зі свекрухою
Люди ставляться до нас так, як ми їм дозволяємо. Якщо ви вже дозволили влізти у ваше життя зі своїми правилами, то відвоювати власний простір можна тільки боєм.
Тому важливо з самого початку казати правду, про свій дискомфорт, говорити про те, з чим не погоджуєтеся.
Часто невістки мовчать, щоб сподобатися свекрусі, дозволяють дати пораду тоді, коли її не треба, десь прогинаються. Свекруха отримує «добро». Супротиву ж не було.
Тому від початку треба розмовляти і давати зрозуміти: це наша сім’я. Вибачте, ми вас любимо і поважаємо, але будемо будувати наші стосунки так, як вважаємо за потрібне.
Життям давно доведено, що молодій сім’ї в ідеалі треба жити окремо від батьків.
У природі в одному курятнику можуть вжитися тисячі кур, але тільки один півень. В людей все навпаки: можуть вжитися разом багато «півнів», але навіть дві «курки» не зможуть поділити територію і свій вплив. Одній кухні – одна хазяйка.
У деяких африканських племенах досі є цікава традиція: свекруха та невістка зустрічаються лише на великі свята, де збирається вся громада. Живуть вони окремо, і тривалий час практично не пересікаються.
Теща + зять = любов
Стосунки між зетям і тещею – одна з найпопулярніших тем анекдотів. Насправді, зазвичай анекдотами все і закінчується.
Тещі краще вживаються із зятями, ніж невістки зі свекрухами. Чому? Бо якщо мати чоловіка сприймає невістку як конкурентку, то мати дружини сприймає зятя як об’єкт любові і завоювання.
Тещі більш властиво догоджати зятю. Вона не каже: «Дочка погана, а я хороша», але завжди старається зробити щось хороше її чоловікові. Запропонує кращий шматок, принесе рушничок, найзручніші капці…
В неї підсвідомий запит як у жінки до чоловіка, вона хоче йому сподобатися. Тому у зятів і тещ більш рівні та довірчі взаємини.
Моменти, коли теща (і тесть також) дуже включені в життя молодої родини, також бувають. Причина зазвичай – емоційна незрілість дружини.
Вона вже має свою сім’ю, але постійно телефонує і радиться, дозволяє матері приходити і готувати на своїй кухні.
Тоді часто буває, що чоловік на рівні емоцій це також відчуває і також ніби віддаляється від родини, трошки підсвідомо витісняється від неї.
Наприклад, може пізніше приходити додому. Йому не комфортна присутність третьої особи. Так, у них гарні взаємини, але це не нормально. У чоловіка виникає відчуття знецінення та витіснення.
Буває, якщо чоловікові некомфортно, він забороняє тещі «проникати» в сім’ю. І тоді виникає конфлікт внутрішній, сімейний. Жінка каже: «Ти що, це ж моя мама, вона хоче як краще».
Головна порада тут, як і зі свекрухою – старатися жити окремо від батьків.
Звичайно, молодій сім’ї треба спілкуватися зі своїми батьками, але не робити з цього культу. Не забувайте, що життя у вас власне, його треба жити у своїх потребах і в турботі одне про одного, особливо коли з’являються діти.
Місія батьків – народити дитину, пройти з нею життя (стільки, скільки це буде потрібно дітям), виховати, дати освіту, якщо є можливість, а тоді зробити все так, щоб дитина відлучилася від них, тобто відпустити.
ЗапоріжжяпсихологіясвекрухаСвятотеща