Поринаючи у щемні рядки Ліни Костенко про кохання, ми не раз зустрічали дві літери присвяти – «В.Ц.». Кому так неповторно освідчувалася у любові видатна поетеса, лауреат Шевченківської премії, інших літературних премій (зарубіжних і вітчизняних)?
Мабуть, мало хто знає, що загадковий «В.Ц.» – чоловік Ліни Василівни, Василь Цвіркунов, директор Київської кіностудії імені Олександра Довженка, академік Академії мистецтв України.
А народився він у селі Новоукраїнці Кам’янської (донедавна) Більмацької громади Пологівського району. Сюди, у запорізькі степи, Василь Васильович Цвіркунов привозив свою дружину. Ціла низка творів поетеси з’явилася на світ після цих поїздок.
За словами племінниць хрещеного батька українського поетичного кіно Тетяни Прус (Цвіркунової) і Тамари Додуладенко (Дупленко), Ліна Костенко кілька разів приїздила у Новоукраїнку. Звісно, із чоловіком. На старенькому надійному «Запорожці» подружжя їздило на хутір Вишневий, у заповідник «Кам’яні Могили» і т. д.
Це підтверджують також двоюрідний брат академіка Василь Юхимович Причиненко і двоюрідна сестра Емма Юхимівна Козловська (Причиненко). Їхня мама – Марія Якимівна Причиненко (Цвіркунова) доводилася тіткою Василю Васильовичу Цвіркунову.
Василя Цвіркунова називали добрим генієм Ліни Костенко. Він не був співавтором її творів, але чимало зробив, щоб її вірші, поеми були написані. Василь Васильович створив усі умови, щоб поетеса творила. Він зрозумів: його дружина – великий талант, який треба захищати. І не лише від недругів і недоброзиливців, а й від друзів.
Півтора десятка років поезії Ліни Василівни не друкували. Вона, як кажуть, писала у стіл. Писала прозу і поезію, історичні романи у віршах, літературознавчі статті. Усі ці твори з’явилися завдяки підтримці Василя Васильовича.
Наш земляк, уродженець Кам’янки, педагог, журналіст, кандидат юридичних наук, полковник СБУ Іван Іванович Котовенко служив в українській столиці. За радянських часів працював із київськими письменниками. У розмові із автором цієї публікації згадав кілька імен майстрів слова, у тому числі Ліну Костенко, Григора Тютюнника. Представник спецслужби переконував Ліну Василівну, що треба писати не лише у стіл. Так з’явився роман у віршах «Маруся Чурай», за який поетеса одержала Шевченківську премію (у період перебудови).
Тонкий лірик, про найвищі почуття Ліна Василівна, здається, знала все:
«Очима ти сказав мені: люблю.
Душа складала свій тяжкий екзамен,
Мов тихий дзвін гірського кришталю,
Несказане лишилось несказанним».
А які незвичайні почуття викликають ці поетичні рядки:
«Цей ліс живий.
У нього добрі очі,
Шумлять вітри у нього в голові,
Старезні пні, кошлаті поторочі,
Літопис тиші пишуть у траві».
Спілкування з природою давало багато їм обом. Відомо, що подружжя у вихідні залюбки їздило у ліси під Києвом. Невипадково з’явилося на папері зізнання поетеси: «Поїдемо поговорити з лісом, а вже тоді я можу і з людьми».
Її вірш «Мати» написаний про Олену Трохимівну, маму Василя Васильовича:
«Вона була красуня з Катеринівки,
Було у неї п’ятеро вже вас,
Купляла вам гостинчика за гривеник,
Топила піч і поралась гаразд».
Є у Ліни Костенко також вірш «Хутір Вишневий». Був колись такий населений пункт на території Новоукраїнського старостинського округу. Там минуло босоноге дитинство майбутнього академіка Василя Цвіркунова.
Нині хутір мертвий, хоча землі навколо «щедрі та розлогі». Поетеса написала про забиті навхрест вікна на рідній хаті коханого, про могилу його матері… Сумні, майже трагічні поетичні образи: «Землі хоч тисячу століть – вона не втішиться, не звикне».
Дочка Ліни Василівни Костенко – Оксана Єжи-Янівна Пахльовська – поетеса і літературознавець. Вона активно пропагує нашу літературу за кордоном. У 2010 році стала лауреатом Шевченківської премії. Викладає україністику в Італії, працює й у Києві. Син, Василь Васильович Цвіркунов-молодший – талановитий програміст, кандидат технічних наук. Із сім’єю живе і працює у Сполучених Штатах Америки.
Костянтин ПРИЧИНЕНКО, колишній редактор Кам’янської районної газети “Рідний край”.
На фото Василь ЦВІРКУНОВ і Ліна КОСТЕНКО у заповіднику «Кам’яні Могили».
Читайте также:
Приемлемая работа в Сумах для мам в декрете
Пришло время для инвестиций в недвижимость
Проблема пошуку роботи спіткала більше, ніж 600 000 українців
Прогноз состояния рынка недвижимости на осень 2020