2024-05-18 17:04:00
Сьогодні — Міжнародний день музеїв: згадуємо історію одного із запорізьких закладів
18 мая у світі відзначають Міжнародний день музеїв, у тому числі проводять нічні заходи.
У нас під час повномасштабної війни цей день проходить скромніше, але його відзначають. Найбільш розширена — дводенна — програма у крафтових музеях Запоріжжя, де проводять Музейний Weekend. Втім, реєстрація на захід вже закрита. У художньому музеї традиційно проводять творчі вихідні, які продовжаться й завтра.
Читайте також: Як цікаво і культурно провести час у Запоріжжі — афіша 17-19 травня
В Міжнародний день музеїв в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця» на відвідувачів очікували оновлені експозиції, екскурсоводи та інтерактивна гра на уважність. Ми писали, що відкрився найпопулярніший туристичний об’єкт на Хортиці, комплекс «Запорозька Січ, та умови його відвідування.
У краєзнавчому музеї провели захід «Museum day: освіта та дослідження» з лекціями, екскурсіями, інтерактивними іграми, концертами та майстер-класами.
Історія краєзнавчого музею
Користуючись нагодою ми вирішили згадати, коли і чим відкрилась перша виставка у краєзнавчому музеї. Про це відомий запорізький краєзнавець Роман Акбаш розповів на своєму сайті akbash.zp.ua.
Перша експозиція краєзнавчого музею в Запоріжжі була відкрита понад сто років тому — 15 червня 1923 року. Вона розмістилася у будівлі тодішнього Робітничого клубу на розі вулиці Свердлова (Покровській) – в колишньому будинку Захаріних біля Покровського собору.
У музеї були розгорнуті археологічний, історичний і нумізматичний відділи, готувалася експозиція природничо-історичного відділу.
Працював тоді музей щоденно з, але усього по дві години – з 11.00 до 13.00.
Музейну колекцію формував видатний краєзнавець Яків Новицький. Він же став першим завідувачем краєзнавчого музею. Згідно з доповіддю Новицького Окрнаросвіті, у фондах музею знаходились: кам’яні сокири, скребачки, жорнові камені та інші речі епохи неоліту; амфори, горщики, світильники, списи, багнети, піки, рушничні кремені, пряжки, хрестики, ґудзики, бритви, кресала, набір бус різного сплаву, талісмани, монети, медалі, рушниці, пістолети, шаблі тощо. Переважну більшість цих речей розшукав або придбав сам Яків Павлович.
У 1925 році Яків Новицький помирає, після чого зупиняється і розвиток самого музею. Згодом він ще декілька разів змінював свою прописку. Свою теперішню будівлю (колишню Земської управи) Запорізький обласний краєзнавчий музей отримав лише 1977 року.
Як зараз працює краєзнавчий музей
Краєзнавчий музей (вул. Троїцька, 29) працює по четвергах, п’ятницях та суботах з 9.00 до 15.00 (але потрібно приходити раніше, щоб встигнути подивитись виставки).
Можна побачити виставки «Маскувальний АРТ» від волонтерської організації «Під парасолькою», «Спадщина Кобзаря» — рідкісні видання «Кобзаря» з зібрання краєзнавчого музею та запорізького колекціонера Юрія Слободяника (до 1 червня). Також працюють виставки до 10-ї річниці героїчного спротиву українців «Війна за Незалежність», «Майдан — початок Незалежності», експозиції у залах відділу природи, “Розвиток краю кінця ХІХ — початку XX ст.”, «Меблі кінця ХІХ — початку XX ст.», “Дніпрогес — підкорення стихії» та виставка, присвячена історії менонітів нашого краю.
Телефон для довідок 066-322-08-38.
Ми писали, що найвідоміша сучасна українська художниця відкриє у Запоріжжі виставку — що про неї варто знати.
Фото з архіву автора та з сайта akbash.zp.ua