Всі негаразди, що виникають у ротовій порожнині, досить легко помітити. Головне – не лякатися, а після виявлення конкретних симптомів якнайскоріше звернутися до стоматолога, якому ви довіряєте. Сьогодні говоримо про основні симптоми кісти зуба.
Було б чудово, якби якісна гігієна ротової порожнини була здатна врятувати від будь-яких стоматологічних негараздів. Та навіть між профілактичними візитами до лікаря можуть виникнути неприємності: такі, як кіста зуба. В чому ж причина їх появи, і за якими симптомами можна зрозуміти, що це саме кіста – дізнаєтеся просто зараз.
Причини появи кісти
Основних причин появи кісти всього три, і деяких із них досить легко уникнути:
- Стоматологічні захворювання: невилікуваний карієс або хронічний пульпіт, а також періодонтит. Причиною розвитку кожного з цих процесів є розмноження бактерій у ротовій порожнині, під час якого руйнується емаль (карієс), виникає запалення в нервово-судинному пучку (пульпіт) або відбувається розвиток інфекції в «тепличних умовах» ясневої кишені (періодонтит). Коли бактерії опиняються глибоко в зубних тканинах, із ними починають боротися лейкоцити – білі кров’яні тіла. Формується своєрідне обмежене «поле битви», яким і є кіста з її кордонами та рідким вмістом. Це той випадок, коли сам пацієнт здатний впливати на появу та перебіг захворювання, поки воно не дійшло до формування кісти.
- Прорізування зуба мудрості – завжди непростий процес, що проходить у дорослому віці й супроводжується помірним чи сильним дискомфортом. Якщо зуб у кістці розміщений неправильно, він може тиснути в бік, руйнувати сусідній зуб чи навіть розхитувати його. Нерідко при повільному прорізуванні в ясна проникають бактерії, і починають розмножуватися. Це призводить до появи кісти, і є прямим показанням до видалення складної «вісімки».
- Зовнішні причини та системні захворювання організму також можуть стати причиною появи кіст. Часто це відбується при гаймориті: новоутворення може виникнути на зубах, розташованих біля синусів (гайморових пазух).
Симптоми появи кісти зуба
Хоча будь-які зміни в ротовій порожнині досить легко помітити, важливо розуміти, коли причиною може бути саме кіста зуба:
- на яснах виник невеликий набряк;
- колір ясен змінився: став синюшним або яскраво-червоним;
- відтінок емалі зуба, на якому розвинулася кіста, може стати сірим або темно-сірим;
- з’явився неприємний запах з рота;
- виникло відчуття розпирання в яснах.
Далі симптоми стають більш серйозними:
- зуб із кістою починає боліти при накушуванні та жуванні;
- біль може стати сильним, ниючим і постійним, і звичні знеболювальні з аптечки лише незначно знижують її інтенсивність;
- наростає набряк ясен;
- відбувається оголення шийки зуба.
Якщо ви переживаєте такі симптоми, варто якнайскоріше звертатися по допомогу до фахових стоматологів клініки Осадчого, адже подальше зволікання може призвести до втрати зуба або декількох одиниць, і навіть до поширення інфекції по всьому організму. А це – ризик для вашого життя. Тож чи варто чекати й займатися самолікуванням?