Хоча осінь 2023 року була аномально теплою, розраховувати на те, що такою ж буде й зима, не варто. У будь-якому разі саме в холодну пору року ворог посилить обстріли енергетичної інфраструктури, як це було минулого року. Власне, він уже застосовує таку стратегію, залишаючи цілі регіони без світла. І це попри те, що Україна протягом року значно посилила систему ППО.
Пересічним громадянам потрібно бути готовими до можливих частих і тривалих вимкнень світла. Одним із засобів, які здатні підтримувати життєдіяльність на мінімально необхідному рівні під час блекаутів, є використання тандема «акумулятор + інвертор».
Перший є автономним джерелом постійного струму, другий — перетворює цей струм на змінний, одночасно посилюючи номінал напруги до мереживних 220 В. Поговоримо про особливості вибору акумулятора, головної складової цієї пари.
Які акумулятори підходять для роботи в парі з інвертором
У вас є автомобіль? Отже, є й АКБ. Можливо, інвертор також, адже він дає змогу отримати 220 В у похідних умовах чи безпосередньо в авто. Можна вважати, що проблема з АКБ уже вирішена.
Але це не зовсім так. По-перше, залишати авто без акумулятора не завжди можливо. По-друге, різновид і стан АКБ можуть бути такими, що не підходять для її використання як резервного джерела живлення. Здебільшого краще придбати нову батарею, як й інвертор для авто.
Тут може виникнути питання: які акумулятори вважаються кращими для живлення побутової техніки?
Є чотири різновиди АКБ, які сумісні з інверторами:
- літій-іонні;
- свинцево-кислотні глибокого циклу;
- батареї типу AGM з абсорбованим електролітом;
- літій-ферум-фосфатні акумулятори.
Кожен різновид характеризується своїм набором характеристик, переваг і недоліків.
На які параметри насамперед звертати увагу
Загалом їх три: вихідна потужність, ємність і кількість циклів розряд-заряд.
Почнемо з останнього. Тут явна перевага на боці LiFePo-акумуляторів. Вони здатні витримати набагато більше циклів, втрачаючи ємність не так швидко, як Li-Ion чи AGM-батареї.
Щодо вихідної потужності є деякі нюанси. Ця характеристика визначає, скільки та яку техніку можна живити в разі відключення електроенергії. Тобто вам потрібно заздалегідь підрахувати сумарну потужність пристроїв, які ви плануєте живити під час блекауту. До того ж треба враховувати їхню пікову потужність, якщо вона вказана в характеристиках, оскільки вона завжди більша за номінальну.
Ємність акумулятора — це параметр, який визначає, скільки часу АКБ зможе видавати зазначену потужність, тобто як довго працюватиме під’єднана до інвертора техніка. Ваше завдання — вибрати таку модель, яка б мала потрібний показник ємності, щоб забезпечити струмом техніку протягом певного часу. До речі, допомогти з потрібними розрахунки вам можуть кваліфіковані консультанти інтернет-магазину Алло в Одесі. Цей відомий і популярний майданчик пропонує великий вибір акумуляторів, інверторів та аксесуарів для цієї техніки.