Неправильна стратегія переходу молочних корів від тільності до лактації часто призводить до величезних економічних втрат у господарствах через порушення плану виробництва й відтворення. Розуміння причин і наслідків метаболічних змін у транзитний період дуже важливе для підтримання здоров’я корів після отелення, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Транзитний період (три тижні до і три ‒ після отелення) ‒ один із найкритичніших фізіологічних етапів для молочної худоби, оскільки на нього припадає більшість метаболічних та інфекційних захворювань. Зокрема, молочна лихоманка, або гіпокальціємія, ‒ найпоширеніший метаболічний розлад унаслідок дефіциту кальцію. Вона заважає власнику отримати від корів бажану продуктивність і спричиняє незаплановані витрати на ветеринарні препарати.
Зазвичай молочна лихоманка найчастіше трапляється у високопродуктивних молочних корів, однак хворіти можуть корови будь-якого віку. Найбільших збитків завдає субклінічна гіпокальціємія, що проявляється у вигляді затримання посліду, метритів, зміщення сичуга, розладів відтворювальної функції.
У корів циркулює в крові лише 8-10 г кальцію, тоді як основна маса зберігається в кістках (6000 г) і кишківнику (80-100 г). Зазвичай коли рівень кальцію в крові падає, щитоподібна залоза вивільняє паратиреоїдний гормон (ПТГ). Потім він впливає на остеокласти, щоб розщепити й перенести кальцій із кісток у кров’яне русло. ПТГ також діє на нирки, де активується 1,25-дигідроксивітамін D3. 1,25-дигідроксивітамін D3 стимулює рубець поглинати більше кальцію для підтримання його адекватного рівня.