Для новонароджених поросят залізо є необхідним елементом. Утім, його надлишок може призвести до проблем зі здоров’ям, , пише журнал The Ukrainian Farmer.
Залізо відіграє головну роль у транспортуванні кисню, підтримує енергетику клітин і всього тіла, імунну функцію, виступає антиоксидантом. У організмі залізо в основному міститься в гемоглобіні еритроцитів.
Також цей мікроелемент важливий на рівні кишківника, де організм і мікроби, включно з патогенами, конкурують за нього. За посиленого споживання заліза відлученими поросятами мікрофлора в кишківнику, зокрема патогенні бактерії, надмірно розмножуються.
Менш відомий той факт, що неорганічне залізо пошкоджує слизову оболонку кишківника, може призвести до утворення так званого дірявого кишківника. Зрештою перевантаження залізом підвищує ризик діареї, може збільшити використання протимікробних препаратів, знизити продуктивність росту, погіршити самопочуття тварин, і у важких випадках спричинити смерть.
Рівень заліза в раціоні відлучених поросят без додаткового заліза вже доволі високий: 100-200 г/тонна залежно від складу інгредієнтів. Корми з високим умістом заліза ‒ фосфати, вапняк, соєвий шрот і пшеничні висівки.
Раніше, коли до раціону свиней не додавали фітазу, доступність фонового заліза була досить низькою. Однак значна кількість заліза в зернових і соєвому шроті пов’язана з фітатом (сіль фітинової кислоти).
Додавання фітази до раціону, зокрема із супердозованими рівнями, не лише поліпшує доступність фосфору, а й збільшує кількість заліза, доступного як свині, так і мікрофлорі в її кишківнику. Крім фонового заліза, поширеним є додавання 100-150 г/тонна заліза, що доводить загальний рівень заліза до 200-350 г/тонна.