Кожна людина — від школярів до обізнаних фахівців — щоденно стикається з фінансовими рішеннями. Без базового розуміння економічних процесів і вміння керувати коштами можна опинитися в боргах, або навіть залишитись без засобів до існування. У сучасному матеріальному світі найнеобхіднішою навичкою стає фінансова грамотність, яка здатна полегшити життя та забезпечити у майбутньому стабільний дохід.
Що таке фінансова грамотність
Фінансова грамотність — це комплекс знань, навичок і вмінь, які допомагають людині ефективно управляти власними коштами. Мета її опанування — навчитись приймати обґрунтовані економічні рішення у повсякденному житті, від чого значною мірою залежить зростання матеріальних статків. Зазвичай основи фінансової грамотності включають такі базові поняття:
- бюджетування;
- заощадження;
- інвестування;
- кредитування;
- планування витрат.
Ці компоненти тісно пов’язані між собою: розподіл витрат допомагає ефективно акумулювати ресурси, а грамотне інвестування — суттєво збільшувати капітал.
Бюджетування — основа економічного добробуту
Перший крок у фінансовому плануванні — це складання бюджету. Вміння розподіляти кошти та дотримуватися запланованих витрат призводять до економічної стабільності. Для початку проаналізуйте та докладно занотуйте щомісячні трати. Виділіть критично важливі, такі як оплата житла, комунальні послуги, харчування, лікування, навчання. На ці пункти кошти розподіляють в першу чергу. Сплануйте додаткові витрати, як-от на відпочинок, одяг, розваги, спорт тощо. Визначте пріоритети — можливо якісь статті треба збільшити, а інші можна зменшити, не втрачаючи звичний комфортний побут. Одна з цілей планування — зробити заощадження, отже витратна частина має бути меншою за дохідну.
Депозити: базові інвестиції та додатковий дохід
Накопиченні заощадження мають працювати та приносити прибутки. Одним із найпопулярніших видів пасивного доходу є депозити. Вони не тільки надійно зберігають, а й примножують вклади, завдяки нарахуванню відсотків. У мобільному застосунку GlobusPlus легко відкрити гривневий або доларовий депозит на вигідних умовах. Наприклад, мінімальна сума вкладу в національній валюті складає тисячу гривень, а максимальна взагалі не обмежена, ставка на рік — 12.5%, при цьому виплати відсотків проводяться щомісячно на рахунок користувача.
Як правильно користуватися кредитами
Фінансово грамотна людина вміє уникати надмірних боргів, і використовує кредити для дійсно важливих цілей: відкриття бізнесу, підвищення кваліфікації, придбання нерухомості. Перед тим, як брати позику, треба оцінити свої можливості для своєчасних виплат. Кредити краще оформляти в надійних фінансових установах, як-от «Глобус Банк», які гарантують прозорі умови та вигідну відсоткову ставку. Багато магазинів побутової техніки та мобільних гаджетів пропонують розділити загальну вартість товарів, і виплачувати її частинами протягом певного періоду. Миттєво розрахувати мінімальний щомісячний платіж на кредитному калькуляторі, та оформити послугу «Плати частинами» можна в застосунку GlobusPlus.
Як опанувати фінансову грамотність
Освоєння фінансової грамотності — цікавий і корисний досвід, який включає як освітні заходи, так і практичне застосування. Можна розпочати з онлайн-курсів, семінарів та вебінарів, вибираючи потрібні теми: від складання бюджету до інвестування в акції підприємств. Зрозуміти основи фінансів допоможе спеціалізована література для початківців, така як:
- Роберт Кійосакі, «Багатий тато, бідний тато»;
- Девід Бах, «Читаємо про гроші»;
- Деніел Канеман, «Чому ми діємо так, як ми діємо?».
Багато можливостей надають сучасні технології, а саме застосунки для ведення бюджету та контролю витрат: Mint, YNAB, PocketGuard тощо.